Wycieczka do Durrës

Durrës – jedno z najstarszych miast w Albanii.

Dziś zabieram Was do Durrës, jednego z większych i najstarszych miast w Albanii. Będąc w tej części kraju koniecznie zajrzyjcie do miasta, by chociaż zwiedzić najważniejsze zabytki.

Wśród odwiedzonych przez nas atrakcji znalazły się min.: 

  • Rzymski amfiteatr z początku II wieku, największy na Bałkanach. 
  • Forum rzymskie z V wieku, pełniące swe funkcje do VII wieku.
  • Pozostałości murów obronnych – wybudowane na przełomie V i VI wieku przez cesarza bizantyńskiego Anastazjusza I, celem ochrony miasta przed najazdami barbarzyńskich plemion.
  • Wenecka wieża – mieszcząca się w porcie. 
  • Wielki Meczet – wybudowany w 1994 r. na miejscu wcześniejszego meczetu zburzonego w 1967 roku w ramach walki z religią w komunistycznej Albanii.
  • Oraz Pomnik partyzanta, promenada,  Teatr im. Aleksandra Moisiu i plaża miejska.

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

Jak dostać się do Durrës z Golem i okolicy?

Ponieważ nie mieszkaliśmy w samym centrum, musieliśmy dostać się do Golem pieszo. W tym celu wybraliśmy główną drogę, biegnącą wzdłuż drogi szybkiego ruchu SH4. Niestety droga ta nie posiada chodnika, można jednak przejść częściowo poboczem, lecz trzeba uważać. 

Lepszym pomysłem będzie spacer do głównego ronda w Golem, a następnie należy skręcić w Rruga Qemal Stafa, by dotrzeć do zatoczki przy wiadukcie, gdzie Bulevardi i Palmave przecina się z SH4. 

Tam szybko złapiemy autobus do Durrës, a za bilet zapłacimy około 2 złotych. Oczywiście jedziemy do samego końca, czyli na dworzec autobusowy, znajdujący się w centrum miasta. 

Bilet jest obowiązkowy i na tyle tani, że kupują go wszyscy, ponadto prowadzone są kontrole zarówno te wśród pasażerów, jak i samych sprzedających bilety. Pan, który je sprzedaje jedzie z nami zazwyczaj przez całą trasę.

Wracamy tą samą trasą, jednak szukamy autobusu z tabliczką Golem. Wysiadamy oczywiście w tym samym miejscu, gdzie wsiadaliśmy. 

Jeśli wolicie inne środki transportu, to oczywiście możecie wynająć również samochód lub skorzystać z taksówki, w tym pomoże Wam obsługa hotelu, a także biuro podróży Moja Albania, które serdecznie polecam.

Co, gdzie i jak?

Wysiadając na dworcu udaliśmy się od razu w  stronę najważniejszych atrakcji, o których wspomniałam już wcześniej w pierwszym akapicie.

Bardzo pomocne w tym celu będzie zaopatrzenie się w mapkę, chociażby taką, jak ta poniżej, nam wystarczyła.

Po drodze mijaliśmy sporo sklepów, kawiarni i restauracji, więc jeśli dopadnie Was głód, czy pragnienie bez problemu znajdziecie coś dla siebie.

To by było na tyle, jeśli macie jakieś pytania dotyczące wycieczki do Durrës, to zapraszam Was do kontaktu. Na wszystkie wiadomości chętnie odpowiem. ;) Do usłyszenia!