Pomysł na weekend – Ogrodzieniec

Pomysł na weekend.

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to jedną z ciekawych lokalizacji na Śląsku jest Ogrodzieniec. Gmina ta leży w samym centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej i choć liczy około 10 tysięcy mieszkańców w każdy słoneczny weekend niewątpliwie powiększa się o tysiące turystów z kraju i zagranicy. Główne atrakcje to: Zamek Ogrodzieniec, Góra Birów, skałki jurajskie oraz zabytki sakralne.

Zamek Ogrodzieniec.

Punkt kluczowy wyprawy. To tutaj zaczynamy swoją wyprawę, wokół oraz na prywatnych posesjach znajdują się liczne, płatne parkingi, gdzie można zaparkować samochód. Gdyby nie lokalsi i ich duże ogrody w okresie takim jak majówka nie byłoby szans dojechać do Zamku. Niestety, cały proceder nieco mija się z prawem, ale jak widać nikomu to nie przeszkadza.

Sam Zamek wart jest zwiedzenia, jednak czekanie w kilkusetmetrowej kolejce po bilet, to nic przyjemnego, dlatego poniżej zdradzam, jak ją ominąć i przy okazji zaoszczędzić na bilecie.

Teren wokół Zamku jest bardzo fajny, można wspiąć się na mury lub skałki i obserwować wszystko z góry. Samo obejście to dobre kilkadziesiąt minut spacerowania.

Wnętrze Zamku również jest bardzo ciekawe, nie brakuje tu oczywiście kramów z pamiątkami, a także wielu miejsc widokowych.

Jeśli się wybierzecie, zdecydowanie postawcie na wygodne obuwie i coś cieplejszego na wierzch, ponieważ na górze zwykle mocniej wieje.

Góra Birów.

To tu warto zajrzeć w pierwszej kolejności, ponieważ ruch jest zdecydowanie mniejszy. Kupując bilet wspólny na Górę Birów i Zamek oszczędzamy kilka złotych i omijamy kolejkę do kasy pod Zamkiem, ponieważ wystarczy, że przejdziemy obok i pokażemy bilet kontroli. Na Górze znajduje się kamienno-drewniany Gród Królewski, który został zrekonstruowany w 2008 roku. Wystylizowano go na słowiańską twierdzę, która według badań archeologów istniała tu na przełomie XIII i XIV w.

Dodatkowe atrakcje.

Oprócz Zamku i Grodu będąc z dzieciakami w Ogrodzieńcu warto skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak Park Rozrywki, Park Doświadczeń Fizycznych, Tor Saneczkowy, Park Miniatur, czy Dom Legend i Strachów. Bilet rodzinny można kupić w bardzo atrakcyjnej cenie.

Podsumowując, polecam Wam wybrać się w to magiczne miejsce. Jeśli jesteście ze śląska spokojnie wystarczy Wam jeden dzień na taką wycieczkę. Jeśli natomiast jesteście z mojej okolicy, to wracając przez Kobiór polecam Wam wstąpić na obiad do Karczmy Tatrzańskiej. Pyszne jedzonko, oryginalny wystrój i miła atmosfera.

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

Zamek Ogrodzieniec

skałki wspinaczkowe

Zamek Ogrodzieniec mury

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Ogrodzieniec parkingi

Zamek Ogrodzieniec

Gród na Górze Birów

Góra Birów