Cieszyn – pomysł na weekend

Cieszyn – miasto kamienic i zabytków.

Cieszyn to stosunkowo niewielkie miasto w województwie śląskim o ciekawej historii i architekturze, dlatego warto się tam wybrać. Na śląsku cieszyńskim nie znajdziecie drugiego takiego miejsca z zabytkowymi kamienicami, arkadami i brukowanymi wąskimi uliczkami.

To tutaj na wzgórzu zamkowym oprócz Wieży Piastowskiej i zamku znajduje się renesansowa Rotunda, którą możecie podziwiać na banknocie 20 zł. Poza tym w mieście nie brakuje zabytkowych cmentarzy, kościołów, pomników i innych ciekawych budynków użyteczności publicznej.

Ciekawym miejscem jest również zabytkowa Cieszyńska Wenecja gdzie znajdują się domki z mostkami przerzuconymi przez koryto Młynówki. Kiedyś mieszkali tam rzemieślnicy potrzebujący do swojej pracy ciągłego dostępu do wody. Dziś niestety, miejsce to nieco niszczeje, wiele budynków jest tam na sprzedaż i pilnie potrzebuje remontu, jednak warto wybrać się tam na spacer.

Coś dla ciała i dla ducha.

Będąc w Cieszynie na rynku koniecznie skosztujcie kanapki ze śledziem, lodów w kawiarni pod arkadami i oczywiście piwa z cieszyńskiego browaru. Mając nieco więcej czasu warto wybrać się również do kina Piast, Teatru im. Adama Mickiewicza, czy Kamienicy Konczakowskich, gdzie oprócz pysznego jedzenia w piwnicach często odbywają się różnego rodzaju koncerty.

Jeśli wybierzecie się do Cieszyna wiosną, koniecznie podążajcie szlakiem kwitnących magnolii, niezapomniany widok. Bardzo romantyczny. Warto również przy okazji wybrać się do Czeskiego Cieszyna, część ta jest zupełnie inna. Trudno uwierzyć, że kiedyś miasto było jedno po obu stronach Olzy…

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter