Śląsk – moje miejsce na ziemi

Dzisiejszy post będzie zupełnie inny niż wszystkie. Po pierwsze dlatego, że wspominam o Ustroniu – miejscowości, z której pochodzę, a po drugie dlatego, że dzielę się z Wami swoimi przemyśleniami i doświadczeniem życiowym.

Śląsk niewątpliwie jest jednym z ciekawszych regionów naszego kraju, oczywiście możecie się ze mną zgadzać lub nie, ale naprawdę warto tu mieszkać. Zwłaszcza teraz, gdy z rozmachem rozbudowuje się i pędzi by dorównać jakością życia innym regionom. Według Diagnozy Społecznej, nasz region plasuje się na 11. pozycji w kraju pod względem zadowolenia mieszkańców z miejscowości zamieszkania, z wynikiem 56%.

ustroń (1)

Wydaje mi się, że na przełomie 5 ostatnich lat sporo zmieniło się tutaj na lepsze. W pewnym stopniu to my się także zmieniliśmy. Nie wstydzimy się Śląska, wręcz przeciwnie jesteśmy dumni, że tu mieszkamy obecnie, bądź tak jak w moim przypadku od urodzenia.

moda na strychu z mamą

Oczywiście byłabym mało przekonująca, gdyby nie fakt, iż miałam możliwość porównania Ustronia chociażby z Krakowem, gdzie mieszkałam przez 9 miesięcy, Bielskiem, gdzie studiowałam czy Katowicami do których często wpadam, zwłaszcza od kiedy samochodem z Ustronia to tylko godzinka drogi. Niewątpliwie ciężko porównać duże miasto z małym pod względem infrastruktury, komunikacji, czy dostępności do szkolnictwa i wielu innych usług ułatwiających nam życie na co dzień. Jednak atmosfera i ludzie również mają wielki wpływ na to, gdzie mieszkamy lub gdzie chętnie wyjeżdżamy by np. odpocząć.

śląsk bielsko - biała

Kiedyś tzn. zanim przeprowadziłam się do Krakowa bardzo lubiłam tam jeździć, jednak po 9 miesiącach życia w stresie, wpadając w pęd i wyścig szczurów zdałam sobie sprawę z tego, że nie tak widzę swoją przyszłość. Zaczęłam doceniać to, co mam: własny dom z ogródkiem, pracę z ludźmi, a nie tylko z monitorem i słuchawką, piękne górzyste krajobrazy, czyste powietrze i wiele, wiele innych.

ogrody kapias

Oczywiście ten region jest bardzo różnorodny i z pewnością bliżej do Krakowa mają Katowice niż Bielsko, Cieszyn, czy Ustroń, ale przecież jesteśmy wolnymi ludźmi, mamy możliwość wyboru i możemy zamieszkać właściwie wszędzie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że czegokolwiek byśmy nie wybrali, zawsze pozostaje kwestia „coś za coś”. Lepsze perspektywy na pracę, ale gorsze powietrze, piękne krajobrazy ale brak rozrywek.


IMG_20151027_103540

Na szczęście dzięki przedsiębiorczym obywatelom naszego regionu szanse poszczególnych miast wyrównują się właściwie w każdej kwestii. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak wiele projektów modowych powstaje właśnie tutaj. Jedyne czego mi brakuje w chwili obecnej to chyba lotów z Pyrzowic w najdalsze zakątki świata, ponieważ do Warszawy mamy ponad 350 km, mam jednak nadzieję, że szybko się to zmieni.

stylizacja szary płaszcz (4)

Kocham Śląsk Cieszyński i okolice za…?

  1. Rzeki i góry, miejsca piękne, inspirujące z klimatem (Czantoria, Barania Góra, Park w Pszczynie, Ogrody Kapias, Rynek w Bielsku, Park Zamkowy w Cieszynie i wiele innych).
  2. Zimę rodem z teledysku „Last Christmas” (narty, kuligi & grzane wino).
  3. Góralskie obyczaje, tańce i tradycje (Tydzień Kultury Beskidzkiej).
  4. Kuchnię pachnącą smakami dzieciństwa, swojską i sycącą (rolada, kluski i modro kapusta, placki z wyrzoskami albo domowe pierogi z kapustą i grzybami).
  5. Dobre kino przy czeskim piwie (Kino na granicy).
  6. Modę ze Śląska, tworzoną tutaj i tą eksportową dostępną na targach w Spodku (Silesia Baazar, Mustache Yard Sale).
  7. Dizajn prosty, praktyczny i zaskakujący (Śląski Klaster Dizajnu).
  8. Przywiązanie i kultywowanie tradycji rzemieślniczej  (Muzeum Ustrońskie, Muzeum w Bielsku-Białej – Dom Tkacza, Industriada).
  9. Sport w każdej postaci. (piłka nożna, siatkówka, kolarstwo, sporty zimowe itp).
  10. Ludzi (pracowitych, wytrwałych, odważnych, zdolnych do poświęceń, a zarazem kreatywnych i pewnych siebie).


Modna strona

Zamieszkaj na Śląsku!

Nie wiem czy Was przekonałam, żeby zamieszkać na Śląsku, ale mam nadzieję, że przynajmniej odwiedzicie nas w najbliższym czasie. W końcu pod względem turystycznym Beskidy nie mają sobie równych, zaufajcie mi, pracuję w branży od lat. ;)

A jeśli przyjdzie Wam ochota na radykalne zmiany i przeprowadzkę w moje rodzinne strony, bądź po prostu na Śląsk, to koniecznie zajrzyjcie na www.mieszko.my.  Strona jest lokalną odpowiedzią na ogólnopolskie portale pośredniczące w sprzedaży i dzierżawie nieruchomości. Mieszko.My to pierwszy w Polsce serwis tworzony bezpośrednio przez pośredników dla pośredników nieruchomości. Tym sposobem jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania środowiska agentów, jak i zainteresowanych kupnem lub wynajmem mieszkań.

Baza portalu docelowo ma obejmować 600 tysięcy wyników, co stanowi około 80% ogłoszeń związanych z nieruchomościami na rynku Śląskim.  Jak tłumaczy Mateusz Kaczorowski – koordynator projektu – „Na Śląsku dobrze się mieszko”. W ubiegłym roku tylko w naszym województwie oddano do użytkowania przeszło 10 tysięcy mieszkań (źródło: Urząd Statystyczny w Katowicach). – To z pewnością duży sukces dla regionu. Nie tylko rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytku, ale także wskaźnik zadowolenia mieszkańców z życia w województwie Śląskim, o czym wspominałam na początku.

Mieszkań głównie szukamy w Internecie, a na stronie Mieszko.My nie tylko znajdziecie ogłoszenia o nieruchomościach, ale także treści, mające na celu promocję województwa Śląskiego. Serdecznie polecam!

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

barania góra