Misja ślub – od czego zacząć?

Misja ślub.

Przez ostatnie kilka miesięcy nieco zwolniłam z blogowaniem. Wszystko dlatego, że mój wolny czas pochłaniają przygotowania do ślubu. Zostało już tylko kilka miesięcy, więc spraw do załatwienia pojawia się coraz więcej. Na szczęście jeszcze się nie stresujemy. Od czego zacząć, aby zaoszczędzić sobie czasu, pieniędzy i oczywiście późniejszego stresu? O tym opowiem Wam w dzisiejszym wpisie. Zaczynamy cykl Misja Ślub!

Ponad rok wcześniej…

 1. Wybór terminu Ślubu.

  Jeśli nastąpiły zaręczyny, teraz pora ustalić datę ślubu. Oczywiście będzie ona orientacyjna i zweryfikujecie ją w trakcie, ale warto przynajmniej zdecydować czy chcecie wziąć ślub wiosną, czy może zimą no i oczywiście określenie roku, ponieważ od tego zależeć będzie ile czasu pozostanie Wam na przygotowania. Konkretny termin zależeć będzie od ustaleń w kościele/urzędzie stanu cywilnego oraz w wybranym przez Was lokalu na organizację przyjęcia weselnego.

 2. Określenie liczby gości.

  To jeden z najważniejszych punktów na początku planowania. Na liczbę gości wpływ ma wiele czynników. Zaczynając od naszego budżetu, przez wielkość rodziny, ilości znajomych i przyjaciół, których chcemy zaprosić, ilości dzieci, przez dostępność lokali znajdujących się w okolicy, jeśli nie chcemy zbytnio oddalać się od własnych miejscowości, na własnych marzeniach kończąc. Niby powinno być odwrotnie, ale zwykle nasze marzenia i tak zostaną zweryfikowane przez życie i otaczającą nas rzeczywistość. Nie znaczy to jednak, że musicie z nich zrezygnować.

 3. Określenie budżetu.

  Mając już orientacyjną liczbę gości możecie wstępnie określić jaką kwotę w przeliczeniu na osobę możecie wydać. Oczywiście koszt ten uzależniony będzie od rodzaju menu. Nie zapomnijcie również o kwestiach związanych z transportem i noclegami, jeśli takie będą potrzebne.
  Najłatwiej określić koszt poszczególnych usług, a w efekcie końcowym przeliczyć go na osobę, tak aby z łatwością móc porównywać różne oferty.
  Nasz budżet to oczywiście nie tylko jedzenie dla gości i wynajem sali. Pod uwagę musicie wziąć również wydatki związane z punktami od 5 do 16.
  Jeśli oboje mieszkacie jeszcze z rodzicami, ważne abyście spotkali się wspólnie i omówili plan działania, często nawet jeśli sami finalizujecie swoje wesele rodzice chętnie pomogą Wam załatwić sporo spraw, dzięki czemu zyskacie dodatkowy czas na swoje zadania.

 4. Wybór miejsca.

  Jeśli określiliście mniej więcej termin ślubu oraz ilość gości, których chcielibyście zaprosić, możecie swobodnie zacząć przeglądać oferty różnych lokali, które przyciągnęły Waszą uwagę. U mnie w okolicy wystarczy sali szukać rok wcześniej, ponieważ jest tu wiele hoteli i restauracji ale już kawałek dalej, w okolicach Wodzisławia i Rybnika najfajniejsze miejsca dla około 100 osób są rezerwowane dużo wcześniej. Dlatego jeśli nie chcecie wesela w tygodniu warto o sali pomyśleć przynajmniej półtora roku wcześniej.

  • Dopasowanie motywu przewodniego.

   Jeśli marzy Wam się konkretny motyw przewodni, pomyślcie o tym od razu szukając odpowiedniej sali, alby później nie trzeba było wszystkiego zmieniać.

  • Wybór odpowiedniej oferty.

   Odpowiednie menu to sukces Waszego wesela. Oczywiście nigdy nie zadowolicie wszystkich, ale przynajmniej możecie się starać. Najfajniejsze menu to takie, które jest zarówno tradycyjne, jak i na tyle urozmaicone, aby zaspokoić bardziej wymagających gości oraz dzieci. Jeśli wiecie, że zapraszane osoby są na konkretnej diecie, koniecznie weźcie to pod uwagę.
   Ponadto, nie zapominajcie aby zapytać o kwestie napojów, alkoholu oraz ciast, ciasteczek i oczywiście tortu, a także o ilość obsługi przypadającej na konkretną liczbę gości i dekoracje stołów.

   W następnym poście rozwinę pokrótce kolejne punkty.
   Jeśli zostało Wam mniej niż 12 miesięcy do wymarzonego ślubu, to koniecznie wyczekujcie kolejnej notki. ;)

 5. Oprawa muzyczna.
 6. Fotograf/kamerzysta.
 7. Strój Panny Młodej.
 8. Zaproszenia.
 9. Obrączki.
 10. Strój Pana Młodego.
 11. Dekoracje / kwiaty.
 12. Transport.
 13. Atrakcje weselne.
 14. Prezenty dla gości i rodziców.
 15. Tort.
 16. Podróż poślubna.

Jeśli macie jakieś pytania do pierwszego wpisu, koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie dowiem się również od czego Wy zaczynaliście i czy zgadzacie się ze mną w kwestii harmonogramu.

 

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter