Jak wypozycjonować bloga?

Tytuł posta to pewnego rodzaju pytanie retoryczne, ale czy na pewno? Kiedyś zostałam zapytana przez mojego znajomego czy pozycjonuję swojego bloga. Wtedy jeszcze nie miałam własnej domeny, stronę prowadziłam na Blogspocie, więc ze zdziwieniem, nieco się skrzywiłam i po prostu zapytałam „po co?”.

I wiecie co było w tej rozmowie najciekawsze? To, że on nie potrafił mi jasno odpowiedzieć, fakt wspomniał coś o tym, że pozycjonowanie stron ma swoje korzyści, więcej osób wtedy do nas dociera itp. itd.

No właśnie czy w ogóle można wypozycjonować bloga? Stronę tak, ale bloga? Jakieś dwa lata temu Paweł Gontarek autor bloga Zgred wyraźnie napisał, że „bloga NIE POZYCJONUJE się” swoją drogą ciekawa jestem, czy nadal tak uważa. Przejdźmy jednak do tego, dlaczego nie ma sensu ich pozycjonować.

Prawda jest taka, że jeśli jakiś blog jest prowadzony regularnie w ciekawy sposób, a treść na nim jest unikalna to zainteresowani tematem odbiorcy powinni sami tam dotrzeć. Jednak patrząc na to, że blogosfera wciąż się rozwija, a tematów przybywa i są one coraz częściej powielane znacznie trudniej się przebić.

Co w takim razie zrobić, by zwiększyć ruch na swoim blogu? Poniżej znajdziecie kilkanaście kluczowych zasad, które tak naprawdę wciąż są uaktualniane i z czasem nieco się zmieniają, więc aby być na bieżąco nie możecie spocząć na laurach.
Ja szczerze mówiąc czuję, że w pewien sposób pogubiłam się trochę w swoim blogowaniu, więc taki poradnik w pigułce dla mnie samej staje się przydatnym atrybutem.

 1. Bądź obecny w Social mediach (Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, Youtube, Pinterest itp.).
 2. Bądź systematyczny,  ale dostosuj częstotliwość pisania do swoich możliwości.
 3. Zrób listę tematów i planuj.
 4. Pisz o tym, co Cię interesuje.
 5. Pisz ciekawe artykuły na tematy „wiecznie żywe”.
 6. Pisz posty nieco dłuższe i urozmaicaj je własnymi grafikami.
 7. Postaraj się o wpisy gościnne i polecenia.
 8. Nawiązuj do wypowiedzi Ekspertów i tych bardziej znanych blogerów.
 9. Używaj słów kluczowych, również w zdjęciach jeśli je wrzucasz.
 10. Mądrze linkuj do poprzednich wpisów na swoim blogu.
 11. Jeśli korzystasz z WordPressa przyda Ci się Wtyczka Yoast SEO Plugin.
 12. Dostosuj swoją stronę do urządzeń mobilnych.
 13. Skróć czas ładowania strony.
 14. Korzystaj z Google Analytics.
 15. Monitoruj to, co dzieje się na blogu, a zobaczysz  co przyciąga użytkowników.
 16. Bądź cierpliwy, statystyki to nie wszystko!

Co o tym sądzicie, przywiązujecie do tego większą wagę, czy po prostu piszecie to, co Wam wpadnie do głowy? Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły, chętnie przeczytam je w komentarzach i dodam do listy.