Wytańczyć marzenia – recenzja książki

Krótko i do rzeczy.

W dzisiejszym poście chciałabym się z Wami podzielić wartą uwagi propozycją książkową pod tytułem „Wytańczyć marzenia”. Książkę tą miałam już dobre kilka miesięcy na swojej półce, jednak dopiero wakacje okazały się idealnym momentem na skonsumowanie jej od deski do deski.

Zwykle zanim cokolwiek przeczytam trafia to do mojej mamy, ona pochłania książki w całości w dodatku w zawrotnym tempie i zawsze jak trafi na coś fajnego, szczerze poleca. W tym przypadku też się nie pomyliła. Książka sprawdziła się idealnie, była wciągająca i przyjemnie się ją czytało, mimo iż momentami doprowadzała mnie do łez.

wytańczyć marzenia książka (2)

Co w trawie piszczy.

Historia przedstawiona w książce opowiada o małej, czarnoskórej, osieroconej dziewczynce z Sierra Leone, chorującej na bielactwo, która przez przypadek znalazła fragment gazety z primabaleriną i od tego momentu pomimo przeciwności losu dąży do realizacji swoich marzeń o zostaniu tancerką baletową.

Tematyka może nie do końca jest mi bliska, ponieważ balet nigdy zbytnio mnie nie interesował od strony technicznej. Ma on jednak wiele wspólnego z modą, w końcu kostiumy, które noszą primabaleriny na przedstawieniach to niezwykle misterna robota. Oczywiście w książce jest też wątek z tym związany, ponieważ rodzina Michaeli, bo tak ma na imię główna bohaterka po przybyciu do Ameryki, nie byli zbyt zamożni, a same wyjazdy na konkursy kosztowały wiele pieniędzy, to zastępcza mama dziewczynek szyła i przerabiała wszystkie piękne kostiumy i tutu, tak aby dziewczynka mogła brać udział w kolejnych konkursach i realizować swe marzenia.

Oprócz baletu oczywiście pojawiają się wątki związane ze zjawiskiem nietolerancji i rasizmu, a także problem dzieci  z Afryki chorujących na AIDS i inne choroby.

Najbardziej poruszający jednak był początek książki. Historia dzieciństwa przeplatana najazdami rebeliantów i pobyt w sierocińcu  nie raz doprowadziły mnie do łez. Później były to już głównie łzy szczęścia i wiara w to, że marzenia się spełniają.

wytańczyć marzenia książka (1)

Podsumowanie.

Książka „Wytańczyć marzenia” napisana została przez Elaine DePrince i Michael DePrince, wydana została przez Wydawnictwo kobiece w 2016 roku, a przetłumaczyła ją Alicja Laskowska. Pozycja ta liczy 272 strony. Cena w zależności od księgarni od 15zł do 30zł. Podobno niedługo  ma również powstać film na podstawie książki, więc jeśli wolicie kino to musicie jeszcze trochę poczekać. A w międzyczasie czekając na film książkę naprawdę warto przeczytać, polecam!

wytańczyć marzenia książka (3)

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter