Warszawa lata 60 – trzecia publikacja serii FOTO RETRO

Podobno takiej książki o Warszawie jeszcze nie było. Sprawdźmy więc wspólnie, czy to co podaje nam Wydawnictwo BOSZ jest naprawdę tak unikalne i fascynujące. Album „Warszawa lata 60.” to zbiór prawie 200 zdjęć, na których uchwycono ówczesną atmosferę miasta. Na ulicach stolicy pojawiają się pierwsze wieżowce i domy towarowe, a główną atrakcją są pierwszomajowe pochody konkurujące z kościelnymi uroczystościami.

Nie brakuje również obrazu dramatycznych protestów, które jak się później okazało na zawsze zmienią oblicze kraju. We wstępie Beata Tyszkiewicz nazywa tą fotograficzną opowieść „szalone lata 60.”, czy naprawdę takie były, czy może jednak przeważała szara, brudna rzeczywistość? Niewątpliwie, mimo iż zdjęcia w albumie są czarno-białe widać na nich  miasto pełne kolorów, skrajności i spory rozmach.

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

Warszawa lata 60 okładka

Dla pokolenia współczesnych dwudziestolatków widok odbudowującej się Warszawy może być nieco abstrakcyjny, ale mnie osobiście podoba się ten minimalizm, brak przepychu i choć cenię sobie rozwój techniki i nauki z każdym dniem coraz częściej przekonuję się, że nie warto zatracać się w świecie, którym rządzą maszyny. Powróćmy więc do czasów, gdzie czas płynął nieco wolniej i doceńmy to, jak Polska wygląda teraz.

Ktoś zapyta, ale co to wszystko ma wspólnego z modą? A ja odpowiem, bardzo dużo. Inspiracje w modzie są bardzo ważne, a architektura oraz otaczający nas ludzie mają niesamowity wpływ na to, jak zmienia się styl ubierania w różnych zakątkach świata. To trochę jak naczynia połączone, jedno ma wpływ na drugie, osobno nie tworzy nic sensownego, ale razem może pokazać zupełnie nowy punkt widzenia. Każdemu, kto szuka obrazów przeszłości, a także fanom historii i samej Warszawy polecam tą książkę.

6 warszawa lata 60 1 warszawa lata 60 2 warszawa lata 60 3 warszawa lata 60 4 warszawa lata 60 5 warszawa lata 60

Większość zdjęć zamieszczonych w albumie pochodzi z archiwów Zbyszka Siemiaszki, ale bardzo liczną reprezentację mają też zdjęcia Grażyny Rutowskiej. Autorką wstępu do albumu tak, jak wcześniej wspomniałam jest Beata Tyszkiewicz, która wspomina lata swojej młodości z właściwym sobie poczuciem humoru. „Warszawa lata 60.” to już trzecia publikacja z cyklu FOTO RETRO. Seria jest efektem współpracy Wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym. W planach są kolejne dekady. Celem cyklu jest odświeżenie wizualnej pamięci Polaków oraz przedstawienie nieznanych archiwów zdjęciowych w atrakcyjnej dla współczesnego czytelnika opowieściowej formule.

Data premiery: 26.02.2015  /  Cena: 34,90 zł  /  Liczba stron: 112