Cała prawda o francuzkach

Dziś chciałabym przybliżyć Wam kolejną lekturę, która znalazła się na mojej półce z książkami. Cała prawda o Francuzkach autorstwa Marie-Morgane Le Moël to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zafascynowanych Francją i jej mieszkańcami. Spośród książek napisanych przez autorkę zainteresowała mnie jeszcze jedna pozycja, mianowicie Sekrety francuskiej kuchareczki, więc może jeśli uda mi się ją zakupić i przeczytać (premiera jest dopiero 15 lutego), to też wspomnę coś na ten temat.

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

cała prawda o francuzkach książka (1)
Już od kilku pierwszych przeczytanych zdań miałam wrażenie, że Cała prawda o Francuzkach równie dobrze mogłaby odnosić się do nas – Polaków. Co ciekawe, nie pierwszy raz widzę niesamowite podobieństwo w zachowaniu obu narodów, szkoda tylko że odnosi się to do tych niezbyt godnych pochwały cech. Co jak co, ale ciągłe narzekanie to nic pozytywnego.
W książce znajdziemy naprawdę wiele ciekawych tematów: życie codzienne, rys historyczny, sporo o miłości, a także wzmianki o polityce, jedzeniu i oczywiście modzie.
cała prawda o francuzkach książka (4)
W rozdziale francuskie kobiety autorka próbuje obalić panujące stereotypy, choć osobiście uważam że nie ma w nich nic złego, no może oprócz tych lekkich obyczajów. Warto jednak zwrócić uwagę iż mocno podkreśla fakt że stereotypy panują na całym świecie. Po raz kolejny spotkałam się również w tym rozdziale z podkreśleniem ważnej roli jaką jest macierzyństwo. Coś Wam to przypomina? Mnie tak – Matka Polka tyle że rodem z Francji. Rozdział kończy się dosyć dziwnie, nie wiem czy to wina mojego egzemplarza, ale ostatnie zdanie jest jakby ucięte i z moich podejrzeń wynika że brakuje tam słowa „ulicy”. Jeśli miałyście książkę w swoich rękach koniecznie dajcie znać czy u Was też występuje taki błąd.
cała prawda o francuzkach książka (6)
Kolejny temat, który bardzo mnie zainteresował to Joanna d’Arc i królowe. Historia Francji jest bardzo interesująca, wojny, rewolucje i niesamowici bohaterowie sprawiają, że chce się wiedzieć jeszcze więcej. Ten rozdział daje nam taką możliwość bo o królowych francuskich mimo wszystko zawsze mówiło się za mało.
cała prawda o francuzkach książka (7) cała prawda o francuzkach książka (8)
Miłość francuska jest jak….? No właśnie, jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej sięgnijcie koniecznie po książkę. W rozdziałach poświęconych temu tematowi znajdziecie sporo autentycznych historii, nie tylko w różowych barwach, czasami nawet mocno gorzkawych, warto jednak poznać obie strony medalu aby określić jak wygląda naprawdę. Na szczęście wśród opowieści nie zabrakło również romantycznych pieśni. Kto wie może kogoś z Was zainspirują podczas wypisywania kartki walentynkowej?
cała prawda o francuzkach książka (9)
W ostatnim rozdziale autorka wspomina o klasycznych trendach, a także ukazuje sylwetki kolejnych kobiet, wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć Coco Chanel, która nie tylko zbudowała swoje modowe imperium i stworzyła słynną małą czarną, ale także uwolniła kobiety od niewygodnych gorsetów, ciężkiej bielizny czy masywnych i nieeleganckich kapeluszy. Pojawiają się również bardzo ciekawe opinie ludzi mocno związanych z branżą mody oraz stereotypowe sylwetki różnych, współczesnych kobiet, rozpracowanych na czynniki pierwsze wyłącznie poprzez swój styl ubierania i drobne gesty.
Na koniec nie można było nie wspomnieć o znaczeniu jedzenia w społeczeństwie, a także szczupłej sylwetce Francuzek będącej obiektem pożądania kobiet na całym świecie. Dyskusja na jej temat została poparta profesjonalnymi opiniami.
cała prawda o francuzkach książka (10)
cała prawda o francuzkach książka (11)
Książka Cała prawda o Francuzkach na pewno jest nieco nowym spojrzeniem, innym punktem widzenia na temat francuskich kobiet. Czy trafnym? Mogą ocenić jedynie Ci, którzy je znają. Polecam serdecznie!
We wcześniejszych wpisach książkowych znajdziecie recenzje innych książek poświęconych tematyce francuskich kobiet.
http://www.modanastrychu.com/ksiazki/badz-paryzanka-gdziekolwiek-jestes/
cała prawda o francuzkach książka (2)