Relacja z 2 edycji Akademii Mody i Dizajnu

Ponad tydzień temu wybrałam się do Katowic na 2 edycję Akademii Mody i Dizajnu, organizowaną przez Fundację „Colors of Silesia”. Nie byłam na pierwszej edycji i trochę żałuję, bo nie mam porównania jeśli chodzi o organizację samego wydarzenia. Natomiast byłam na podobnych eventach również w innych miastach i muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie rozwój tego typu inicjatyw. Niestety, większość z nich ma to do siebie, że nie kipią profesjonalizmem, pewnie w pewnym stopniu ze względu na pracę samych wolontariuszy, którzy pomimo wielkich chęci są niestety mało kompetentni i niedoinformowani. Brak informacji, lub co gorsza jej niejasny przekaz może prowadzić do nieporozumień, a nawet wewnętrznych kłótni.

Wolontariuszu! Pamiętaj, nigdy nie tłumacz się hasłem. „Nie wiem, ja tutaj jestem tylko wolontariuszem.” Jeśli powierzono Ci jakieś zadanie, a ty zobowiązałeś się je wykonać, pokaż pełen profesjonalizm i swoją dojrzałość, takie tłumaczenie się donikąd nie prowadzi.

Jest to też swego rodzaju uwaga dla organizatorów, aby lepiej dobierali wolontariuszy, lub po prostu porządnie ich przeszkolili.

POLUB MNIE NA:

Facebook / Instagram / Twitter

akademia mody i dizajnu 1

Oczywiście były i pozytywne aspekty wydarzenia. Ogólnie rzecz biorąc bardziej zaciekawiły mnie wykłady niż warsztaty, więc spędziłam większość czasu na parterze Klubo Galerii SARP. Miejsce jest super, bardzo klimatyczne, idealne na tego typu wydarzenia. Prelegenci zostali ciekawie dobrani, ale oczywiście i tutaj miałam swoich faworytów. Bardzo zaciekawiła mnie historia Stefanii Lazar dotycząca tworzenia pokazów mody na przykładzie jej doświadczeń, a także prezentacja Aleksandry Ignasiak na temat visual merchandisingu.

wykłady

Jeśli chodzi o platformę Ezebee w dalszym ciągu mam wiele wątpliwości, nie widzę głębszego sensu w posiadaniu tam swojego konta, no chyba że bierzemy ją pod uwagę wyłącznie jako kolejną formę reklamy. Natomiast Alisa Wysocka nie powiedziała nic, czego bym nie wiedziała, nie udało jej się też mnie przekonać do założenia konta na Snapchacie, choć nie twierdzę że jest w tym coś złego. Jeśli kiedyś w końcu założę własną markę, na pewno zacznę się reklamować i tam. W końcu jeśli brać z kogoś przykład, to z tych najlepszych!

pokaz 2

Po warsztatach i wykładach nastąpiła część bardziej rozrywkowa. Pokazy mody są fajnym urozmaiceniem tego typu wydarzeń, sama organizowałam podobne, o charakterze niekomercyjnym, robione w 100% charytatywnie i wiem, że to naprawdę wymaga sporej ilości pracy. Dobór modelek i modeli pasujących do naszej kolekcji i jednocześnie mających chęci, predyspozycje i czas w konkretnym terminie czasami graniczy z cudem. Jednak jeśli nie dysponujemy rewelacyjnym wybiegiem, nasi modele są bardzo zróżnicowani a w dodatku pokaz oglądają ludzie z wysokim poczuciem estetyki, to myślę że można było się nieco bardziej postarać, zaszaleć z układem, wykorzystać miejsce, światło i uwydatnić zalety, a nie wady naszej pracy.

pokaz 3

Najgorsze, co może być na pokazie to poczucie że wszyscy biegną. Chwila, moment i kolejna modelka znika z twojego pola widzenia, nie jesteś w stanie się przyjrzeć bliżej detalom, ba nawet nie jesteś w stanie zrobić porządnego zdjęcia, tak by nie psuć kadrów profesjonalnym fotografom. Spośród wszystkich propozycji chyba najbardziej podobał mi się pokaz PRINTcess do noszenia właściwie od zaraz. A także niektóre elementy z kolekcji Gabrieli Hezner.

pokaz 1

Czy wybiorę się na kolejną edycję? Jeśli będzie w tak klimatycznym i smacznym miejscu, to pewnie się wybiorę, chociażby po to, aby spędzić fajnie czas, ale chciałabym aby tym razem była możliwość uczestniczenia i w warsztatach i w wykładach, dla wszystkich chętnych, aby zapisy na warsztaty z ograniczoną liczbą miejsc były planowane wcześniej, a prelegenci nie rzucali tylko suchymi faktami, ale potrafili odpowiedzieć na pytania słuchających. Na koniec chciałabym podziękować Milenie Bekalarskiej za zaproszenie. Mam nadzieję, że mimo tych wszystkich uwag się nie obrazisz, a kolejnym razem będzie więcej czasu aby pogadać. WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA ZOBACZYCIE KLIKAJĄC W LINK…